31 Mayıs Sema Gösterisi

Konser

123456   Tarihler: 31 Mayıs 2016 Salı ~ 31 Mayıs 2016 Salı 31 Mayıs 2016 19:00

  Yer: Hodjapasha Gösteri ve Etkinlik Merkezi

  Ücret: Numarasız Oturmalı: 50.00 TL –

    Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

    Adres: Ankara Cad. Hocapaşa Hamam Sok. No: 3.B Sirkeci Fatih İstanbul
   Telefon: 0212 511 46 26 – 0212 511 46 36
   Faks: 0212 661 19 68 – 0212 511 46 86
   Web: http://www.hodjapasha.com/

İstanbul Dervishes’ın düzenlediği Sema Gösterisi,  Hocapaşa Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor.

Canlı tasavvuf müziği ve 360 derece Video Mapping eşliğinde büyüleyici atmosferde enfes bir sema gösterisi…

Ruhunuza kulak vereceğiniz “İstanbul Dervishes” sema gösterisi ile Hocapaşa’da gerçekleşen tarihle iç içe gösterilere davetlisiniz!

Mevlevilik ve Sema
Mevlevilik, adını ve ilkelerinin kurucusu olan Mevlana Celaleddin Rumi’den (Mevlana) alır. Farsça’dan Arapça’ya geçmiş bir kelime olan Sema (sufi) ise, mevlevi seremonilerinde yer alan; dua, dua eden kişi, şarkı, dans aktiviteleri anlamında kullanılır. Mevlevilik felsefesi, 800 yılı aşkın bir süredir “Sema” ile gelecek kuşaklara taşınmaktadır.

Mevlana’nın tasavvufu, bireysel ihtiraslardan tamamiyle sıyrılarak sosyal hayatta sınırsız bir sevgi, insanî bir görüş ve mutlak bir birlik halinde, hayra, güzele ve iyiye doğru bir gidişi simgeleyen bir tasavvuftur. Bu tasavvuftan ilham alarak oluşan ve gelişen Sema, kemale doğru manevi bir yolculuğu yani bir gidiş-gelişi temsil eder. 7 bölümden oluşan Sema’nın her bölümünün ayrı bir manası vardır ama temel düşünce “Var olmanın temel şartı dönmektir” ilkesi üzerine kuruludur. Evrendeki her ufak zerreden en uzak yıldızlara kadar mevcut her varlığın arasındaki ortak benzerlik, kendi etrafındaki döngüsüdür. İşte bu temelden yola çıkarak Sema, kulun gerçeğe yönelip, aklı ve aşkla yücelip, nefsini terk ederek Hak’ta yok oluşu ve olgunluğa ermiş, kamil bir insan olarak tekrar kulluğuna dönüşünü simgeler. Sağdan sola kalbin etrafında dönerek gerçekleşen bu dönüş, bütün varlıklara, bütün yaratılanlara yeni bir ruhla ve bütün kalbiyle sevgi ve aşkla kucaklayışıdır.

Semazenlerin başındaki külah mezar taşına, sırtındaki hırkası mezarına ve üzerindeki tennuresi ise de kefenine işaret eder. Semazenler, geleneksel ve kutsal rutinleri sonrasında semaya başlar. Kollarını çapraz bağlayarak, görünüşte BİR rakamını temsil eden, böylece Allah’ın birliğini tasdik eden Semazen, Sema ederken sağ elini yukarıya (dua edercesine göklere), sol elini de aşağıya (Hak gözüyle) bakacak şekilde yere dönük çevirir. Bu duruş, Mevlana’nın “Allah’tan aldıklarını kendisine mal etmeden halka ulaştırmasını ve kendisinin bedenen önemsizliğini” temsil etmektedir.

Yerler numarasız oturmalıdır.- 7 yaşından küçük çocuklar etkinliğe alınmamaktadır. 7 yaş ve üzeri bilete tabidir.- Gösteri süresi 1 saattir.- Gösteri öncesi sıcak soğuk içecek ikramı vardır.- Bilet sahiplerini gösteriyi anlatan kitapçık ücretsiz olarak verilmektedir.

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.