Bağdat Caddesi

Shopping Fest

Anadolu yakasının buluşma adresi

İstanbul’un Anadolu yakasında, Kızıltoprak ve Bostancı semtleri arasında, Marmara Denizi’ne paralel uzanan Bağdat Caddesi, şehrin en uzun caddelerinden biri. İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan rotasından ötürü caddenin geçmişi Osmanlı ve Bizans dönemlerine kadar gidiyor. O zamanlar ticari ve askeri amaçlarla kullanılan cadde, ismini de dolaylı olarak bu özelliğine borçlu. Padişah 4. Murad’ın 1638’de Bağdat’ı yeniden Osmanlı topraklarına katışının şerefine caddeye bu isim veriliyor.

40-50 yıl öncesine kadar, daha çok İstanbul’un sayfiye yeri olarak anılan semtlerini şehre bağlayan bir cadde kimliği taşıyan Bağdat Caddesi, Boğaz Köprüsü’nün açılmasıyla şehrin gözde yerleşim merkezlerinden biri haline geldi. Cadde üzerinde konumlanan Kızıltoprak, Feneryolu, Selamiçeşme, Çiftehavuzlar, Göztepe, Caddebostan, Erenköy, Şaşkınbakkal, Suadiye, Çatalçeşme ve Bostancı semtleri bugün şehir nüfusunun büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor.

Bağdat Caddesi bu özelliğiyle sadece Anadolu yakasının değil, İstanbul’un da en hareketli caddelerinden ve alışveriş bölgelerinden birini oluşturuyor. Caddenin bu anlamda en yoğun bölgesiyse Suadiye ve Caddebostan arasında kalan kısmı. Yerli ve yabancı lüks mağazalar, butikler, alışveriş merkezi, restoran ve eğlence mekanları bu bölge içinde sıralanıyor.

Nasıl Gidebilirim?

Avrupa yakasından vapur, deniz otobüsü, metrobüs, otobüs ve dolmuşlarla Bağdat Caddesi’ne ya da yakınındaki semtlere ulaşılabiliyor. Caddede trafik akışı doğu-batı ekseninde olduğu için, Kadıköy yönünden geldiğinizde paralelde uzanan sahil yolu üzerinde inip içeri doğu kısa bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Bostancı-Kadıköy yönünde yol alan otobüs ve dolmuşlarsa Bağdat Caddesi üzerinden gittikleri için istediğiniz bir noktada inip kendinizi eşsiz bir alışveriş çılgınlığı içinde bulabilirsiniz. Kadıköy ve Bostancı’ya deniz otobüsü ve vapurları kullanarak da ulaşabilirsiniz. Ayrıca Avrupa yakasından metrobüs aracılığıyla Kadıköy’deki Söğütlüçeşme istasyonuna, buradan da dolmuş ve otobüslerle Bağdat Caddesi yönüne gidebilirsiniz

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.