Çocuklar hipertansiyonla AVM sayesinde tanışıyor

ANASAYFA, Anasayfa Manşet, Avm Genel, Avm Haber

Çocuklu ailelerin eğlence durağı olan AVM’lerin çocuklarda hipertansiyon riskini artırdığı bildirildi. Uzmanlar “Çocuklarınız açık havada koşsun, fast food tüketmesin” tavsiyesinde bulundu.
İSTANBUL

Özlem Yurtçu

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin düzenlediği ‘Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz’ kampanyası 5’inci yılında Marmara Bölgesi’nde yapıldı. 9 Mayıs’ta Kırklareli’nde başlayan kampanya için, Edirne, Tekirdağ, Sakarya ve Düzce’de tansiyon ölçümleri yapıldı; son olarak İstanbullular’ın tansiyonuna bakıldı. Kampanyada 21 ilde 100 binden fazla kişinin tansiyonu ölçüldü. Amaç, dünyada her 4 ölümden 1’inin nedeni olan hipertansiyon hakkında farkındalık yaratmak ve toplumsal bilinçlenmeyi sağlamak.

Dünyada 972 milyon, Türkiye’de 18,5 milyon tansiyon hastası ölüm riskiyle karşı karşıya. Nüfusun yüzde 31’inin tansiyonu hayatları boyunca hiç ölçülmemiş. Her 100 kişiden 60’ı, tansiyonun yüksek olduğunun farkında bile değil. Hipertansiyonu olanların yüzde 69’u ise, tedavi altında tutulmuyor. Daha da önemlisi, son yıllarda her ilde açılan alışveriş merkezleri, hipertansiyonun çocukluk çağına kadar inmesinde büyük risk faktörü oluşturuyor. Çünkü AVM’ler, fast food ve tuzlu beslenme tarzının tetikleyicisi olarak yaşam tarzını olumsuz yönde etkiliyor.

Milyonlarca kişi farkında değil

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin gezici tırı, vatandaşlarla kampanyaya katılan doktorları buluşturmak üzere, bu yıl 5 il daha dolaştı. ‘Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz’ kampanyasının son verilerinin değerlendirildiği basın toplantısında konuşan Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Şehsuvar Ertürk, yüksek tansiyonunun artık çocukları da etkilemeye başladığını anlatarak, “ Çocuklukta görülen yüksek tansiyonun sebebi genellikle böbrek ya da hormonlarla alakalıdır. Ancak günümüzde 7-8 yaşındaki çocuklarda bile sebebi tespit edilemeyen hipertansiyona rastlıyoruz.

Bunun da en büyük sebebi sağlıksız yaşam stili. Alışveriş merkezlerine götürülen çocukları daha kapıdan tuzlu mısır çerezler, fasta food gıdalar karşılıyor. AVM’lerin bu kadar yaygınlaşması hipertansiyonun çocukluk çağından itibaren görülmesinde büyük etkenlerden biri diye düşünüyorum. Yüksek tansiyon en sık, atardamarlara, beyne, kalp ve böbreklere zarar veriyor. Yüksek miktarda tuz tüketimi, şişmanlık gibi faktörler hipertansiyonu tetikleyen en önemli faktörler” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.