İstiklal Caddesi

Shopping Fest

Türkiye’nin en ekletik caddesi

İstanbul’un en az 500 yıllık bir geçmişine tanıklık eden İstiklal Caddesi, kentin en önemli merkezi olan Taksim’i Galata’ya bağlıyor ve Taksim ile Tünel Meydanı arasında yaklaşık 3 km. boyunca uzanıyor.

İstiklal Caddesi’nin tarihi geçmişi, 16. yüzyıla, Galata bölgesini mesken tutan Hıristiyanlar’ın yazlık evlerinin yer aldığı ufak bir bölge olarak gelişmeye başladığı döneme kadar gidiyor. O zamanlar, yabancı ülkelerin elçiliklerinin ve köşklerin yer aldığı Tünel- Galatasaray hattı, 19. yüzyılda Osmanlı’nın küresel ekonomik düzene entegre olması ve artan varlıklı yabancı popülasyonla birlikte Beyoğlu bölgesini de içine alarak genişlemeye başlıyor. Beyoğlu bölgesi, Bizans’tan Cumhuriyet dönemine kadar Pera ismiyle anılmış. Pera Yunanca’da karşı yaka anlamına geliyor. Taksime kadar uzanan cadde, yabancı misyon tarafından “Grand Rue de Pera”, Osmanlılar tarafından ise “Cadde-i Kebir” isimleriyle tanımlanırken, Kurtuluş Savaşı’nda elde edilen zaferle birlikte İstiklal Caddesi’ne dönüşüyor.
19. yüzyıl ve 20. yüzyıl başına ait yapıları ve dönemin mimari akımlarının en etkileyici örneklerini yansıtan İstiklal Caddesi, İstanbul’un merkezi sayılıyor. Geçmişte, lüks tüketimin, cemiyet hayatının odak noktası, görmek ve görünmek isteyenlerin birinci tercihi olan cadde, günümüzde lüksün adresi olarak gösterilmese de benzer özelliklerini sürdürüyor. Sinema ve tiyatroları, restoranları, gece kulüpleri, müzik mağazaları ve sanat galerileriyle şehrin sosyal ve kültürel anlamda nabzını tutan İstiklal Caddesi aynı zamanda şehrin barındırdığı kültürel zenginliğin, çoksesliliğin ve dinamizmin de vitrini.

Son 20 yıldır araç trafiğine kapalı olan İstiklal Caddesi, Tünel ve Taksim Meydanı’nı nostaljik tramvay aracılığıyla birbirine bağlamaya devam ediyor. Birçok yerli ve yabancı markanın merkez mağazalarından sokak modasına yön veren giysi ve aksesuarların sunulduğu butiklere kadar alışverişe dair akla gelen her şeyi meraklılarıyla buluşturan İstiklal Caddesi’nde, alışveriş molası vermek isteyenler için her zevke ve bütçeye hitap edecek yüzlerce yeme-içme mekanı da bulunuyor.

Nasıl Gidebilirim?

Haftasonları günlük nüfusunun 3 milyon kişiyi bulduğu İstiklal Caddesi, ulaşım açısından şehrin en avantajlı noktalarından biri. Şişhane-Darüşşafaka hattında çalışan M2 metro hattının en büyük istasyonu Taksim’de bulunuyor. Buraya Kabataş vapur ve deniz otobüsü iskelelerinden füniküler seferleri de düzenleniyor. Taksim Meydanı ayrıca şehrin dört bir yanına giden otobüs, dolmuş ve minibüslerin de merkez durağı konumunda. İstiklal Caddesi’nin diğer ucuna ise Karaköy üzerinden, 1875’te açılan ve Avrupa’nın 2. en eski metro sistemi olan Tünel’i kullanarak ulaşmak mümkün

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.