Palandöken yeni açılacak olan AVM’leri topa tuttu

Avm Haber

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2011 yılında 25 yeni AVM’nin açılacağını belirterek, “Kural isteyenler kuralsızlığa yatırım yapıyor” dedi.

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alışveriş merkezlerinin şampiyonluğunu koruduğunu belirterek, “Kural isteyenler kuralsızlığa yatırım yapıyor. 2011 yılında 25 yeni alışveriş merkezi kurulacak” dedi. Yasama döneminin sonuna gelindiğini, verilen onca söze rağmen “Perakende Yasası”nın çıkarılmadığını ifade eden Palandöken, “Yasanın çıkmaması için lobi yapanlar şimdi çıksın diye demeç veriyor. Yan yana açılan AVM’ler birbirine zarar vermeye başladı. Ama hala yeni AVM yapımı devam ediyor. 2011 yılında 25 yeni AVM daha açılacak. Yeni AVM’lerle ülke genelinde 46 ilimize yayılan AVM sayısı da 50 ili geçecek. Şuan 266 olan AVM sayısı 2011 yılı sonunda 291’e, 2012 sonunda 323’e ulaşması bekleniyor” dedi.

Ankara bu alanda şampiyon

Avrupa ortalamasının bin kişiye 200 metrekare olduğunu Ankara’da ise 217 metrekare ile hala şampiyonluğunu devam ettirdiğini belirten Palandöken, şöyle devam etti:

“2010 yılında açılan AVM’lerin yüzde 58’i Ankara ve İstanbul’da yoğunlaşırken, 2011 yılı sonunda İstanbul 117 AVM ve 272 metrekare, Ankara ise 35 AVM ve 297 metrekare ile şampiyonluğunu sürdüreceğini gösteriyor. 2009 yılında 39 ilimizde AVM varken şimdi 46 ilimize yayılmış bulunmaktadır. Kurulduğu yerdeki sosyo-ekonomik dengeleri alt üst eden AVM’lere kurallar getirecek Perakende Yasası’nın çıkmasını beklerken, belediyelerimizin de elindeki imkanlarla ‘Çarpık AVM’leşmeye’ dur diyebileceğini, haksız rekabeti önleyebileceğini defalarca dile getirmiştik. Ankara’da yaşanan market ve AVM servislerinin kaldırılması kararı taleplerimizin haklılığını ortaya koymuştur.”

Kısa vadede yüksek kar

Yabancı sermayenin rekor kırdığı 2007 yılında 22 milyar dolara ulaşan girişin, 2010 yılında yüzde 68 düşerek 7 milyar dolarla kapatacağını söyleyen Palandöken, şunları söyledi: “2011 yılında ağırlıklı olarak tüketim malları ve perakende sektörü olmak üzere 10-12 milyar dolar civarında bir yabancı sermaye girişi öngörülmektedir. Türkiye’deki AVM sektörü yatırımı 35 milyar dolar. Bunun da 10 milyar doları yabancı sermayeyi temsil ediyor ve bu 10 milyar doların neredeyse yarısı son 5 senede gerçekleşti. Perakende yasası olmadığı için kendi ülkelerinde yapamadıklarını, burada ellerini kollarını sallayarak yapıyorlar. Perakende sektöründeki yıllık 150 milyar dolarlık cironun yaklaşık üçte birini AVM’ler kapıyor. Kısa vadede yüksek karlar elde edip kendi ekonomilerine kazandırıyorlar.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.