Petrol Kaçakçıları büyük faciya’ya davet çıkardı

Avm Haber

Petrol Hırsızları yanlışlıkla petrol borusu yerine doğal gaz borusunu delince hem canlarından oldu hemde büyük bir facia’ya sebep oluyorlardı.

Doğalgaz kaçağı karayolunu kapattı


Kocaeli’nin Derince İlçesi’nde, İl Emniyet Müdürlüğü binasının da yaklaşık 250 metre yakınında saat 13.00 sıralarında başlayan ve D-100 Karayolu’nun da tedbir olarak ulaşıma kapatılmasına neden olan doğalgaz kaçağının, kimliği belirsiz kişilerin bu hattı Nato’nun boru hattı zannetmesi ve benzin çalmak için yanlışlıkla doğalgaz borusunu delmelerinden kaynaklanmış olabileceği belirtildi.

Derince İlçesi sınırları içindeki Kocaeli Emniyet Müdürlüğü yakınındaki kaçak nedeniyle çok geniş bir bölgeyi gaz kokusu kapladı. Saat 13.00 sıralarında başlayan koku gittikçe arttı. Çevre sakinlerinin yaptığı ihbar üzerine polis, itfaiye ve İzmit Gaz A.Ş.(İzgaz) görevlileri de bölgeye akın etti.

Kokunun kaynağını arayan ekipler tehlikenin büyümesi üzerine polisten destek isteyerek D-100 Karayolu’nun iki istikametini de ulaşıma kapattırdı. Saat 13.30’dan itibaren kapatılan D-100’den geçmek isteyen araçlar Derince ve hemen sınırdaki Körfez İlçesi’nin tehlikeden uzak servis yollarına yönlendirildi. Bu arada bölgenin yakınındaki herkesin cep telefonları da emniyet açısından kapattırıldı. İzgaz yetkilileri de ana vanaları kapattırdı.

İzgaz görevlileri kısa süre sonra, gaz kaçağının D-100’e paralel Eşref Bitlis caddesi’ndeki boş olan ve kısa süre önce kiralanan depodan geldiğini belirledi. Ekipler saat 15.25’e kadar gazın dağılmasını ve kaçaktaki sızıntının azalmasını beklerken, bu saatte de gaz yoğunluğu azaldığı için D-100 Karayolu yeniden ulaşıma açıldı.

Yapılan ilk incelemelerde gaz maskeleriyle içenriye giren görevliler, kimliği açıklanmayan bir kişi tarafından kısa süre önce kiralandığı belirlenen deponun altının kazıldığı, buradan geçen doğalgaz boru hattına da bir delik açıldığı ve kaçağın buradan kaynaklandığı tesbit edildi.

EMNİYET MÜDÜRÜ NE DİYOR
Çalışmaları bir süre yakından takip eden Kocaeli Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, İl Emniyet Müdürlüğü binasına da oldukça yakın olan boş deponun bir süre önce kiralandığının anlaşıldığını, depo sahibinin elinde de kontrat olduğunu belirterek, “Aynı yerden Nato’nun boru hattı da geçiyor. Buradaki kazı ne amaçla yapılmış? İyi niyetli bir kazıya benzemiyor. Doğalgaz borusunda burada bir delik açılmış. İncelemeler sürüyür” dedi.

HATLAR MI KARIŞTIRILDI

Diğer görevliler ise, doğalgaz borularının belirli mesafelerinde her türlü kazı ve hafriyatın yapılmasının yasak olduğunu ve bunu herkesin bildiğini hatırlattı. İzgaz görevlileri doğalgaz boru hattını delen kişilerin, çeşitli bölgelerde sık sık rastlanan Nato Boru Hattı’nı delip kelepçe takarak benzin çalmayı amaçlamış olabileceklerini, ancak burada aynı yerden geçen Nato Boru hattı ile doğalgaz hattını karıştırmış olabileceklerini söylediler.
Ekiplerin incelemeleri devam ediyor.

Kocaeli DHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.