Torium Alışveriş ve Yaşam Merkezi Haramidere İstanbul 2016

Avrupa Yakası Alışveriş Merkezleri, İstanbul Alışveriş Merkezleri

 

Torium Alışveriş ve Yaşam Merkezi Haramidere İstanbul 2016, Türkiye’nin AVM sektöründeki en büyük yerli yatırımcısı Torunlar GYO’nun, 200 milyon Dolar yatırımla Haramiderede inşa ettiği ve “Torium” ismi verilen alışveriş merkezi sonbaharda ziyaretçilerine kapılarını açacak. İç dekorasyon çalışmaları süren projenin şimdiden yüzde 70’i büyük markalar tarafından kiralandı.

Torium Alışveriş ve Yaşam Merkezi Haramidere İstanbul 2016, Torunlar GYO, İstanbul’daki ilk AVM yatırımı Torium ile alışveriş merkezi anlayışına yeni bir boyut getiriyor. Türkiye’nin en büyük kapalı eğlence merkezine sahip Torium Alışveriş Merkezinin yüzde 70’i şimdiden büyük markalar tarafından kiralandı.

Torium Alışveriş ve Yaşam Merkezi Haramidere İstanbul 2016, 90 bin metrekare kiralanabilir alanı ile Torium Alışveriş Merkezi, barındırdığı birçok “ilk” ve “en” ile “Alışveriş ve Yaşama Dair Her Şeyi” aynı çatı altında buluşturacak. İç dekorasyon çalışmaları süren Torium Alışveriş Merkezi sonbaharda ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak.

Türkiye’nin en büyük kapalı eğlence merkezi Torium’da!

Alışveriş kadar eğlence konsepti ile ön plana çıkan Torium, Türkiye’nin en büyük kapalı eğlence merkezine de ev sahipliği yapacak. Alışveriş merkezlerine lunaparkları entegre eden ilk şirket olan Starpark, Torium’da Türkiye’nin en büyük kapalı eğlence merkezini hizmete açmaya hazırlanıyor. 5 milyon Euro yatırım ile 4 bin 300 metrekare alana kurulacak eğlence merkezinde dünyada son yıllarda en çok tercih edilen lunapark oyuncakları yer alacak. 27 metrelik döner kule, 360 derece döner dev uçan sandalye, farklı yönlere hareket edebilen alabora ve dans eden tepsi gibi bir çok lunapark oyuncağı Torium ile ilk kez Türkiye’ye giriş yapacak.

Türkiye’nin İlk Snowpark’ı da Torium’da

Torium içinde yer alan Türkiye’nin ilk kar eğlence merkezi Snowpark’ta ziyaretçiler dört mevsim kış sporlarının ve kar eğlencesinin keyfini yaşayabilecek. Torium içinde yer alan Snowpark’ta kızaklı tüp kaydırak, 70 metre uzunluğunda 3 sıçrama rampalı snowboard parkuru, çift ahşap kızak rampası, halatlı dağ tırmanışı, kayak eğitim parkuru ve kar oyunları alanı yer alacak.

İstanbul’un hızla gelişen bölgesi Haramidere’de, E-5 ve TEM otoyollarının kavşak noktasında bulunan Torium, ilk halkada yaklaşık 3.5 milyon, ikinci halkada ise 7 milyon kişiye hitap edebilecek özel bir lokasyonda yer alıyor. 180 mağazanın yer alacağı alışveriş merkezi eğlence alanlarının yanı sıra kültür, spor ve sosyal etkinlik alanları ile yaşama dair tüm detayları barındıran bir çekim merkezi olarak tasarlandı.

İlk kar eğlence merkezi

Torium’da Türkiye’nin ilk kar eğlence merkezi Snowpark’ta ziyaretçiler dört mevsim kış sporları yapma imkanına sahip olacak. Snowpark’ta 70 metre uzunluğunda 3 sıçrama rampalı snowboard parkuru, çift ahşap kızak rampası, halatlı dağ tırmanışı, kayak eğitim parkuru ve kar oyunları alanı yer alacak.

Alışveriş kadar eğlence konsepti ile ön plana çıkan Torium, Türkiye’nin en büyük kapalı eğlence merkezine de ev sahipliği yapacak. Starpark, AVM’lere lunaparkları entegre eden ilk şirket olarak 5 milyon euro yatırım yapacak.

Torunlar Şirketler Grubu Başkanı Aziz Torun, 200 milyon euro yatırım yaptığı İstanbul’daki ilk alışveriş merkezi Torium’u 22 Ekim’de açmaya hazırlanıyor

Haramidere’de 2008 yılının temmuz ayında inşaatına başladıkları Torium AVM’yi 22 Ekim’de açacaklarını dile getiren Torunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 200 milyon euroluk projeye farklılaşmak adına 15 milyon euroluk ek yatırım yaptıklarını söyledi. “Mesela sadece 1 milyon euroyu cephe ışıklandırmasına ayırdık.

Gece geç saatlerde AVM’nin cephesi kırmızı, yeşil, mavi gibi renklerle ışıklandırıldı. Rengarenk bir AVM görüntüsü sağladık” diyen Torun, Türkiye’nin ilk kar eğlence merkezi Snowpark ile de ağustos ayında ‘İstanbul’a kar yağdıracaklarını’ söyledi.

TÜYAP’A FUAR MERKEZİ YAPIYOR

Torunlar GYO olarak 1 milyar 700 milyon dolar değerinde bir portföyü ellerinde bulundurduklarını kaydeden Torun, bu projeler sonunda yaklaşık 10 bin kişiye de istihdam sağlamış olacaklarını ifade etti. Tüyap Fuar alanının yanındaki kendilerine ait olan araziye bir fuar alanı daha inşa edip Tüyap’a kiralayacaklarını kaydeden Torun, yine Tüyap’ın bitişiğine bir de otel yapacaklarını söyledi.

ARAP ZİYARETÇİ % 48 ARTTI

Bursa’daki Zafer Plaza’nın da sahibi Torun, AVM’ye gelen Arap turist sayısında geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 48’lik bir artış olduğunu söyledi.

Geçen yıla göre gelen Arap turistlerin alım gücünün daha yüksek olduğunu kaydeden Torun, 2009’da İran’dan gelen Arap turistlerin bu yıl yerlerini İran ve Kuveyt’ten gelen Arap turistlere bıraktıklarını ve harcama oranının da aynı oranda arttığını dile getirdi. “Osmanlı’dan dolayı Araplar İstanbul’dan sonra özellikle Bursa’yı çok iyi biliyor. Bursa’yı İstanbul’a göre daha güvenli buldukları için de alışverişe geliyorlar” diyen Torun, geçen yıl AVM’ye 10 bin 384 Arap turistin geldiğini bu yıl rakamın 18 bin 428’i bulduğunu dile getirdi.
Sabah

Torium 3G alışveriş merkezi olacak

Aziz Torun, İstanbul Haramidere’de inşa ettikleri Torium’u, lokasyonu, kiralanabilir alan büyüklüğü, mimari yapısı, sunduğu sosyal alanlarla üçüncü jenerasyon, günümüzün deyimiyle ‘3G’ bir alışveriş merkezi olarak konumlandırdıklarını söyledi

Torunlar GYO’nun, 200 milyon dolar yatırımla İstanbul Haramidere’de inşa ettiği ‘Torium’ alışveriş merkezi ekim ayında kapılarını açıyor.

Torium’un, Torunlar GYO’nun İstanbul’daki ilk AVM yatırımı olduğunu söyleyen Torunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, “Torium yeni jenerasyon bir AVM olacak. Lokasyonu, kiralanabilir alan büyüklüğü, mimari yapısı, sunduğu sosyal alanlarla Torium’u üçüncü jenerasyon, günümüzün deyimiyle ‘3G’ bir alışveriş merkezi olarak konumlandırdık” dedi.

Sürdürülebilir ziyaretçi ve buna bağlı olarak kiracı ilgisi için AVM yatırımlarında üçüncü bir döneme girildiğini ifade eden Torun, “AVM’nin lokasyonu, mağaza karması ve mimarisinin yanı sıra içeriğinin farklılaştığı yeni bir dönem başlıyor. Ve bu yeni dönemin ilk öncülerinden biri de Torium” diye konuştu.

Son yıllarda tüm dünyada eğlence sektörünün ön plana çıktığını anlatan Torun, “Biz de bu eğilimden yola çıkarak Torium’un toplam kiralanabilir alanının yüzde 25’ini eğlenceye ayırdık. Torium Türkiye’nin en büyük kapalı eğlence merkezine ev sahipliği yapacak” dedi.

1750 kişiye istihdam

Torium içindeki mağazalarla yaklaşık 1750 kişiye istihdam olanağı yaratılacağını belirten Torun, “Torium’un aylık 1 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmasını bekliyoruz. AVM 90 bin metrekare kiralanabilir alana ve toplam 180 mağaza sayısına sahip” dedi.

Torun, İstanbul’un hızla gelişen bölgesi Haramidere’de, E-5 ve TEM otoyollarının kavşak noktasında bulunan Torium’un, ilk halkada yaklaşık 3.5 milyon, ikinci halkada ise 7 milyon kişiye hitap edebilecek özel bir lokasyonda yer aldığını söyledi.

Kimler mağaza açacak

Torium’da mağaza açacak markalar şunlar:

YKM, Migros, Electro World, LCW, C&A, Beymen Business, Altın yıldız Classics, Zara, De Facto, Teknosa, Boyner Sport, Starpark, Vestel, Genpa, Derimod, Kiğılı, Sarar, Hotiç, Flo, Atasay, Pieces, Koton, Mango, Desa, Ramsey, Damat, Pierre Cardin, Us Polo, Roman, Fabrika, Network, Divarese, Adil Işık, Codentry, Batik, Vera Moda, Sephora, İpekyol, Twist, Toyzz Shop, Benetton, Name It, Accesories, Esse, KRC, Öz-dilek, Gratis, Collezione, Levi’s, Mavi, Jack&Jones, Only, Adidas, Reebok, Loft, D&R, Burger King, Sbarro, Arbys, Popeyes, Çiçek Izgara, Çıtır Usta, Özsüt, Mc Donalds, KFC, Pizza Hut, Atom Tost, Anadolu’dan, Baydöner.

Portföy değeri 1.7 milyar dolar

Torunlar GYO’nun yaptığı ve yeni yapacağı projelerin toplam portföy değerinin 1 milyar 700 milyon dolar olduğunu kaydeden Aziz Torun, şöyle konuştu:

“Torunlar GYO’nun halka açılma stratejisi var. Zamanı konusunda henüz bir şey söyleyemiyorum. Sürpriz olacak.” Aziz Torun yeni yatırım projelerini de şöyle anlattı: “Torunlar olarak Galataport’ta bir otel projemiz var. Ayrıca Mall of İstanbul projemiz Türkiye’nin en büyük projelerinden birisi olacak. Esentepe’de Torun Tower projemiz ise devam ediyor. Burada rezidans ve ofisler olacak. Mahmutbey’de rezidans ve AVM’den oluşacak bir kompleks planlıyoruz. Ayrıca Kütahya’da Kiler ile, Samsun’da Turkmall ile, İzmir’de de Sur Yapı ve Hayat Kimya ile ortak yatırım projelerimiz var. 2013’ün sonuna kadar Torunlar GYO, tüm projelerine 1 milyar dolarlık yatırım yapacak.”

Snowpark’ta halatlı dağ tırmanışı

Torium içinde yer alan kar eğlence merkezi Snowpark’ın ziyaretçilere dört mevsim kış sporlarının ve kar eğlencesinin keyfini yaşatacağını söyleyen Aziz Torun, şunları söyledi:
“Snowpark’ta kızaklı tüp kaydırak, 70 metre uzunluğunda 3 sıçrama rampalı snowboard parkuru ve çift ahşap kızak rampası bulunuyor. Ayrıca halatlı dağ tırmanışı, kayak eğitim parkuru ve kar oyunları alanı da yer alacak. Bu projenin maliyeti 6 milyon euro. Torium’u farklılaştırmak istedik. Snowpark ve bunun gibi eğlence projelerine 20 milyon euro harcadık.

Torium AVM Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Esenyurt Saadetdere Mahallesinde bulunan Torium Avm Ali Kul Çok Programlı Lisesi’nin hemen yanındadır.

Avcılar yönünden geliyorsanız;

Diyelim ki metrobüs önünden bineceksiniz. Haramidere Minibüslerine binerseniz sizi tam önünde indirir.

Diğer bir türlü Avcılar’dan gelirken köprünün altına geçersiniz oradan Silivri Selimpaşa arabalarına binersiniz yine önünde inersiniz durağın ismi SANAYİ sanayide ineceğim dediniz mi sizi tam orada indirir.

Beylik düzü bölgesinden gelirken istediğiniz minibüse binin yine aynı şekilde Sanayi’de inip karşıya geçersiniz işte size Torium AVM

Torium Alışveriş ve Yaşam Merkezi Haramidere İstanbul 2016
Torium Alışveriş ve Yaşam Merkezi Haramidere İstanbul 2016

Anadolu Yakasından Boğaziçi Köprüsünden E5- Kara yolu Takip Edilerek, Mecidiyeköy, Merter, Bakırköy, Yeni Bosna, Küçük Çekmece, Küçük Çekmece Gölü ve Avcılar Geçilir. E-5 Üzerinde Torium Alışveriş Merkezini Göreceksiniz.
Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Torium AVM

Yer:

Torium Avm

Açılış Tarih: 30 Ekim Cumartesi

Adres: Saadet dere mah. E5 Üzeri Harami Dere/ Esen Yurt/ İstanbul
Tel: (0212) 699 90 50


Benzer Haberler

30 Yorum

 • Orası istanbul falan değil kardeşim. İstanbulu bu şekilde geliştiremezsiniz. Böyle bişey yapacaksanız daha merkezi bir yerlere yapın ki kar getirsin. Bunları yaparak ilerlemeyecek bu ülke, kim ne derse desin. Halkın cebinde para olmadıktan sonra bana ne kar merkizinden bilmemneden! Herşey zenginler için mi olacak şu memlekette!

 • bence torium çok karışık bir yer pelicanoradan daha güzel bir yer orada buz pateni yeri ve sinemalarına frakmanları yanlarında veriliyor.hem pelicanın oradan daha güzel ve daha geniş mağazaları var. Bence pelican en iyisi…..

 • ewt hakikaten çok güzel 180 magaza ve daha neler neler küçük yada buyuk hiç aldırmıyo vallahi şahaane içeri girince gözlerüm açık 1 saat dondum kaldım yapanların ellerine sağlık… THANK YOU…

 • bençe cok güzel. TOURIUM hemen yan tarafın 'da oturuyoruyoruz hemen hemen her gün diyoruz cok güzel.snowpark 'a gitmedim ama cok güzel sanıyorum.

 • evet herşey iyi güzel ama bizde güvenlikten maduruz… birde bi mağazaya ulaşmak için en az 3 km yol katetmen gerekio… yani vaktimizin çoğu merdivenlerde ve yürümekle geçio….

 • Üst katlarda bulunan tüm otoparklara (mor, yeşil ve açık otopark) lpg li araçlar girebiliyor.

 • otopark' a lpg li araçlar alınıyor mu geçen gittim aracım lpgliydi kapalı otoparka girdim ayrıca otoparkta benim gibi bi cok lpg li araç vardı açık veya kapalı ayrımı yok mu acaba??

 • mescit olmaması benimde dikkatimi çekmişti.diger allışveriş merkezlerinde olup olmadıgını bilmiyorum ama olması gerekirdi diye düşünüyorum

 • Merhaba,

  Herşey tamam iyi güzel hoş, fakat servis imkanları kötü. İmkan bile demek güç aslında. 2 kez gittik. İkisinde de servis sorunu yaşandı. Bir daha gitmeyi pek düşünmüyorum ve düşünmüyoruz. Servise ayakta yolcu almıyorlar. Ve başka alternatif servis yok, ek servis yok. Madem ayakta almıyorsun, fazla servisin olmalı öyle değil mi? İnsanları soğukta dışarda beklettikten sonra, bir servisin sınırlı koltuklarına binebilmek için insanlar birbirlerinin üstüne çıkıp, itiş kakış binmeye çalışıyorlar. Kendini atabilen atıyor, oturabilen oturuyor. Vay ayakta ve dışarda kalanın haline…Ya bir saat sonraki servisi bekleyeceksin, tabii ona da binme şansın oldukça az eğer kalabalıksa (son servisse de güle güle kendi imkanlarınla). Ya da, ''bu soğukta çıkmasaydın, gelmeseydin, evde otursaydın'' gibi terbiyesizce ve hadsizce sözler söyleyen bir servis şoförüyle karşı karşıya gelip sinirlerinin bozulmasına neden olacaksın… Bu konu hakkında çok kınıyorum onları. Ve bu şikayetler günden güne çoğalacak. Servisim var diye artıları olduklarını düşünüyorlar ve insanlara düşündürtüyorlar. Ama hiç öyle göründüğü gibi değil. Bu dediğimi görmek istiyorsanız özellikle h.sonu gidin.

  Not: Bu terbiyesiz ve hadsiz şoförün adı da Ergin denen insan görünümlü biri. Diğer servis şoförü de bize denilen bu terbiyesiz sözlere şahit olmuştur. Bilginize…

  osman UYSAL:

  Beylikdüzü Beykentteki Yeşil kent 2 yönüne müşteri servisiniz varmı.Varsa saatleri nedir.Teşekkürler.

  Katılıyorum & Katılmıyorum: 0  0

 • Beylikdüzü Beykentteki Yeşil kent 2 yönüne müşteri servisiniz varmı.Varsa saatleri nedir.Teşekkürler.

 • ben mağaza seçeneği fazla olduğundan dolayı beylikdüzünden bakırköye giden bir insanım tourium açılınca çok sevindim sonuçta on dk uzaklıkta seçkin bir mekan olarak görünüyor fakat sirf merak için içeri girip insanların rahatını kaçırıp huzursuz eden insanlar fazlaca boy göstermekte tourium alışveriş merkezliğinden çıkıp pazar yerine dönüyor hırsızlık olayları artıyor ve en önemlisi huzursuz olup çıkmak zorunda kalıyoruz güvenlik önemlerinin arttırılmasını rica ediyoruz ….

 • alısverıs merkezı oldukca guzel. bazı markalar bakırköyde oldugu ıcn oraya gtmeye gerek kalmadı bu acıdan cok sewınıyorum ıyı oldu. ancak bodyshop acılmaıdgına üzüldüm. bunun ıcın yıne bakırköy tarafına gıdecegım. tek bır marka ıcın.

 • Bahçeşehir-Yeni Ispartakule mevkiinde oturmaktayım.Bu mevkii de
  hiçbir AVM hatta market bulunmamaktadır.Bu nedenle bu
  ihtiyacımızın karşılanması için sizden bir talepte bulunmak
  istiyoruz.Müşteri servislerinin bu bölgeden de geçmesi dileğiyle
  iyi çalışmalar diliyorum…

 • neden koskoca alısverıs merkezı ve dıgerlerıde dahıl olmak uzere MESCIT yok dıye soruyorum ey yetkılı arkadaslar allaha emanet.

 • tek kelimeyle muhtesemmm olmsss evet dış güvenlik yok buna bende tanık oldum ama onu da kısa zamanda oturturlar dye dusunuorm. ben bayıldımm torıumaaa!!! yapanlarn ellerıne kollarına saglıkk!!

 • AVM YE BÜYÜKÇEKMECE VE SİLİVRİ BÖLGESİNDEN KENDİ ARACI İLE GELENLER İÇİN HOROZ NAKLİYAT TARAFINDAN BİR YAN YOL OLMALI AYNI GÜZERGAHTAN İETT İLE GELENLER İÇİN YAYA GEÇİDİ VE DURAK YAPILMALI

  • ben beylikdüzünde oturuyorum torıum alışveriş merkezine kendi arabamla nasıl gidebilirm?????

  • Beylikdüzünden görünüyo zaten Torium..:)) Arabay bin havalanı yönüne çevir direksiyonu, biraz ilerle ilerden karşı şeride geç, beylikdüzüne gider gibi devam et toriumdasın..:))

 • Şahin bey sizin yazdıklarınızı okuduktan sonra inanın oraya gitmekten biraz soğudum.Sizede çok geçmiş olsun umarım AVM'nin güvenlik kısmında gerekli önlemleri almışlardır.Yalan yok ama mekan çok güzel gözüküyor ve kaç kişiyede iş imkanı vermiş,yapanlarında ellerine sağlık…

 • Güzel bir alışveriş merkezi yapılmış, içerisinde büyük markaların bir çoğu var, ancak ihtiyacımız olan bir eczane maalesef yok.

  Bunların daha önceden planlanması gerektiğini düşünüyorum.

 • BAYRAMIN 3. GÜNÜ TEKİRDAĞDAN YENİ AÇILAN TORİUM AVM ZİNE ZİYERETE GİTTİK AMACIMIZ HEM BİRAZ GEZMEK HEMDE EĞLENMEKTİ 15 AYLIK OĞLUM EŞİM VE BEN.SAAT 16,15 TE AVMİNİN ÖNÜNDEKİ GÖREVLİ PARK ELEMANLARI ARACIMIN MÜNÜBÜS OLMASI DOLAYISIYLA ARKA TARAFTAN ÜSTE PAR EDECEĞİMİ SÖYLEYİP BİZİ YUKARIYA YÖNLENDİRDİLER.BİZDE ONLARA GÜVENİP TIRMANDIK YOKUŞ YUKARI OTO PARKA GÜÇ BELA ATTIK KENDİMİZİ .AMA ORADAKİ PARK GÖREVLİSİ AŞAĞIDAKİ PARK GÖREVLİSİNİN TERSİNE İÇERİYE BİZİ ALAMAYACAĞINI YOL BOYUNA PARK EDECEĞİMİZİ SÖYLEYİP KÜÇÜK Bİ SERT KONUMAYLA BİZİ DIŞARIYA ÇIKARTTI BİZDE 160 KM YOLDAN GELDİĞİMİZ İÇİN SÖYLENENİ DİNLEDİK VE YAN TARAFTAKİ OKUL BAHÇESİNİN YANINA PARK ETTİK ARACIMIZI.SONRASINDA İÇERİYE GİRDİK ÜST ARAMASI SÜPER
  X RAYLAR SÜPER AMA DIŞ GÜVENLİK SIFIR NEYSE İÇERİDE 2,5-3 SAATE YAIN KALDIKTAN SONRA ARACIMIZA GERİ DÖNDÜK BİR BAKALIM Kİ MÜNÜBÜSÜN ARKA SÜRGÜLÜ CAMI AÇILMIŞ LEVYE İLE İÇERİYE GİRİLMİŞ OĞLUMUN ÇANTASI DİDİK DİDİK EDİLMİŞ ARACIMIN OTO TEYBİ SÖKÜLMÜŞ YENİ ALDIĞIM PAKETİ BOZULMAMIŞ MEDİA MARKTAN ALDIĞIM GÖRÜNTÜLÜ OTO TEYBİM ALINMIŞ BERBAT BİR GÖRÜNTÜ.MAĞDUR OLDUK 2-3 SAAT EĞLENCEMİZİN BEDELİNİ BUNLARLA ÖDEDİK.OLAN OLDU AMA BENİM SIKINTIM ONCA YATIRIMIN OLDUĞU AVM DE NEDEN BİNA DIŞI BİR GÜVENLİK BİRİMİ YOK BU KADAR BASİTMİ İNSANLARIN ŞAHSİ EŞYALARININ MUTLULUKLARININ ÇALINMASI.GİDİP BİRİSİNE DURUMU SÖYLEDİĞİMDE YAPILACAK BİŞİ OLMADIĞINI CEVAP ALIP DAHADA SIKINTILI HALE SOKULMAM DOLASIYLA HEMEN ORADAN UZAKLAŞTIM POLİSE GİTMEYİ DÜŞÜNDÜM AMA OĞLUMUN UYKUSU MAMASI AKŞAMIN AYAZI DERKEN VAZGEÇTİM GİDEN GİTTİ BUNDAN SONRA HİÇ BİR ŞEKİLDE ORAYA ADIMIMI ATMAM TANIDIKLARIMADA UYARILARIMI YAPARIM.ORAYA GİDENLER DİKATTLİ OLUNUZ BELKİDE OTOPARK GÖREVLİLERİ HIRSIZLARLA ORTAK ÇALIŞIYORLARDIR. YAZIKLAR OLSUNNNNNN…. TEKİRDAĞDAN ŞAHİN GÖNÜL.

 • çok güzel içinde 180 mağaza var içinde lunapark ve oyuncakcı var ve son olarak içinde snowpark var yani kar merkezi

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.