Kanyon AVM Tadilatta

Avm Haber
İstanbul Levent’teki Kanyon AVM, revizyona giriyor. Arka koridorlardaki mağazalar ön koridorlara alınıyor, boşalan yerlere yeni restoranlar geliyor.
Mimari yapısıyla yurtdışından ödül alan ancak mağazalardan çok restoranları için tercih edilen Kanyon AVM, bünyesindeki markaları da mutlu etmek için revizyona giriyor. Özellikle arka koridorlardaki mağazaların müşteri ile temas edemediği ve bu yüzden de satışlarından memnun olmadığı yönündeki şikâyetleri dikkate alan AVM yönetimi, 2012’de de devam edecek bir dizi yeniliğe gidiyor.

GAP VE TEKNOSA BÜYÜYOR
AVM yönetiminin ilk icraatı da hipermarket zinciri MacroCenter’ı küçültmek olmuş. Boşalan alana yeni mağazaların geleceğini belirten Kanyon AVM Genel Müdürü Cem Eriç henüz plan aşamasında olan revizyonla ilgili çok fazla açıklama yapmadı. Eriç sadece, “Birtakım değişiklikler yapacağız ama bunlar henüz plan aşamasında. Zamanla hayata geçireceğiz. İlk değişikliği Macrocenter’ı küçülterek başlattık” dedi. AVM’nin taslak planında arka koridorlardan şikayet eden markalar ön koridora alınıyor. Boşalan yerlere ise ya daha büyük metrekareli mağazalar gelecek ya da restoranlar.

Özellikle Avrupa’dan iki önemli restoran zinciri ile görüşmeler son aşamaya gelmiş. 2012’de imzalar atılacakmış. GAP ise yer değiştirecek markaların başında. İki katlı bir mağazaya yayılacak marka tüm koleksiyonlarını sergileyeceği ilk mağazayı da Kanyon’da açmış olacak. Teknosa ise yaklaşık 1000 metrekarede faaliyet gösterdiği mağazayı büyütüyor.

Yıl 1993… Akmerkez açılmış, içerisi tıklım tıklım… Değil hafta sonları, hafta içinde bile kalabalık yüzünden dolaşmak zor. Akmerkez’in popülaritesi şehir dışına taşıyor; Bursa gibi yakın şehirlerden bile günübirlik turlar düzenlenmeye başlıyor. En şık dükkanlar, en çeşitli koleksiyonlar burada… Şehir içinde, sadece Beyaz Türklerin değil, halkın vakit geçirmeyi sevdiği, bir nevi buluşma, güne başlama noktası…

Yıl 2009… Bir yıl önce hem dışta, hem içte başlayan tadilat hala bitmiş değil. Yakın zamanda bitecek gibi de durmuyor: Eskiden iğne atsan düşmeyecek ‘fast food’ katı bile pazar akşamüstü sinek avlıyor. Tavanlara gerilen ağlar, duvarlardan fışkıran kablolar ve borular, yarısı tamamlanmış zemin… Bir zamanların imrenilen alışveriş merkezi, şantiye havasında! Her katta en az 3-4 mağaza boşalmış, camlarına Akmerkez logolu hediyelik kağıtlar yapıştırılmış… Fast food katı hariç, toplam 12 mağazanın kepenkleri inmiş. Kalanlarsa, zaten kriz yüzünden azalan üç beş müşteriyle avunmaya çalışıyor. Manzara hüzünlü… Akmerkez’in, dekorasyonu tamamlanan katlarında tepeden yapılan beyaz aydınlatma da ne yazık ki alışveriş merkezine ‘yem’ hissini verememiş. Aksine, aradaki farkın altını daha da çiziyor.

Diyeceksiniz ki İstanbul’da birbirinden iddialı alışveriş merkezi açıldı, rekabet 90’h yıllardaki gibi değil. Doğru… Ancak Akmerkez’e en büyük darbe, bir türlü bitmeyen inşaat süreci oldu. Mağaza çalışanları ve sahipleri, tadilatın ne zaman biteceğini bilemiyor… Akmerkez yakınında oturanlar ise gece süren inşaat sesinden şikayetçi. ,

RENOVASYöN BİTEMEDİ

Renovasyon, mayıs ayında yapılan bir ihbarla iyice çıkmaza girdi: ‘Basit onarım’ izni alındığı halde, kaçak inşaat yapıldığı iddiası ortalığı karıştırdı. Gerçi bu iddia kanıtlanmadı. Ancak bu gelişmeler, Akmerkez’de işleri iyice aksattı.

Korkarız Akmerkez, süreç uzadıkça geri dönülemez biçimde prestij kaybedecek. Bunun acısını sadece Akmerkez çekmez: Şehir ekonomisi ve yaşamına katkıda bulunan irili ufaklı işletmeler ve elbette tüketici de mağdur.

KÜÇÜK MAĞAZALAR ÇOK FENA HIRPALANDI

Akmerkez’de mağazası bulunan büyük bir mağaza zinciri sahibi şunları söylüyor:

“Tadilat söz verilenden çok daha uzun sürdü. Şu sıralar bitmesi gerekiyordu ama hala çok iş var. Sanıyorum belediyenin inşaatı bir süreliğine mühürlemesi gecikmeye neden oldu. Büyük mağazalarda, önemli markalarda sıkıntı yok ama küçükler bayağı hırpalandı, anda Akmerkez’in aşağı yukarı yüzde 25’i boş. Bir kısmı yüksek kiralar ve aza satışlar nedeniyle dayanan çıktı, bir kısmını da alışveri merkezinin sahibi olan şirk tahliye etti. Ciro üzerinden kira ödeyenler çok şikayet etmiyor ama, sabit kirası olanlar tadilatın uzun sürm nedeniyle sıkıntılı durumda. Herkes inşaatın bir an öncı bitmesini bekliyor.”
Milliyet Cadde

Bir yanıt yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.