7 Dev Astoria’da Buluşuyor

ETKİNLİKLER
Osmanlı’dan Günümüze Sanat Galerisi 7 Türk ressamın resimlerine ev sahipliği yapıyor. Hikmet Karabucak, Hasan Balaban, İbrahim Balaban, Mehmet Yorulmaz, Işıl Özışık, Memiş Aslan ve İsmail Sarı’nın 120 den fazla eserinin yer alacağı karma sergi 28 Aralık 2011 Çarşamba akşamı saat 18:00’de verilecek kokteyl ile başlayacak. Kokteyle sergide resmi olan ressamlar da katılacak.
Sergi 28 Ocak 2012 tarihine kadar Astoria “-1” katında görülebilir.

Sergiye katılan sanatçılar:

Hikmet Karabucak: sanat yaşamına yazdığı şiirleri resimleyerek başlayan Karabucak, Adana Güzel Sanatlar Galerisinde çalışmalarına başladı. 1993 yılında Türk Naifleri grubuna katılan sanatçı bu zamana kadar 23 kişisel sergi açmıştır.

İbrahim Balaban: 16 yaşında girdiği cezaevinde uzun yıllar geçirdi ama Nazım Hikmet ile tanışması onu tamamen başka bir yöne, resim çizmeye yöneltti. “Sanat yaşantının izdüşümüdür, konu özdür ve her öz kendi kabuğunu oluşturur” kuramı üzerine sanat yaşantısını oturtmuştur. Şimdiye kadar 2 binden fazla tablo üreten Balaban, Anadolu insanının yaşamından ve halk efsanelerinden yola çıkarak toplumsal gerçekçi bir çizgide yürümüştür.

Hasan Nazım Balaban: Adını Nazım Hikmet’ten alan sanatçı İbrahim Balaban’ın oğludur. Somut bir içeriğe bağlı kalarak ürettiği resimlerde aynı babası gibi çağdaş toplumsal çizgiyi sürdürmektedir.

Mehmet Yorulmaz: Her zaman figüratif resim üretip her şeyinin sanat için olduğunu kabul etti. Sanata bakışı ve doğallığıyla her zaman sanatseverlerin ve koleksiyonerlerin ilgisini çekti.

Işıl Özışık: Türk resim sanatının en önemli suluboya sanatçılarındadır. Büyük çoğunluğu yerinde yapılmış peyzajlardan oluşan resimleriyle yurtiçi ve yurtdışında 70’e yakın kişisel sergi açmıştır.

Memiş Aslan: Mimar Sinan Üniversitesi Devrim Erbil atölyesinde eğitim gören Aslan, resimlerinde, yaşam ve doğa gerçekliği arasındaki anlam ilişkilerini vurgular.

İsmail Sarı: Türk resim sanatının gelecek vaat eden ressamlarından olan sanatçı çağdaş resimleriyle biliniyor.

Bir yanıt yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.