AVM Yasası

Anasayfa Manşet, Avm Haber

AVM Yasası geliyor; Hayati Yazıcı, ”AVM Yasası” olarak bilinen kanunu bu dönemde çıkarmak istediklerini belirtti.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ”AVM Yasası” olarak bilinen kanunu bu dönemde çıkarmak istediklerini belirterek, ”Belli ki bu alanda bir düzenlemeye ihtiyaç var. O düzenlemenin hem tarafları rahatsız etmeyecek hem her kesimin hak ve hukukunu koruyacak nitelikte olması gerekiyor” dedi.

Bakan Yazıcı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Birlik Başkanları İstişare Toplantısında, sayısı 2 milyonu aşan ”orta direk” esnaf ve sanatkarı Türkiye’yi ayakta tutan en temel yapı olarak niteledi.

2010’da esnaf ve sanatkarın sorunlarını el alan, ”3D” denilen değişim, dönüşüm, destek projesinin hayata geçirildiğini, Esnaf ve Sanatkar Kanunuyla ilgili bir çalışma da yapıldığını vurgulayan Yazıcı, esnafın hak ve hukukunu esnafla birlikte savunan bir bakanlık olarak, diğer bakanlıklar nezdinde de girişimleri bulunduğunu kaydetti.

Yazıcı, şunları kaydetti

”Son yıllarda çok tartışılan, perakende sektörünün düzenlenmesi ya da alışveriş merkezi ve perakende sektörüne ilişkin alanın düzenlenmesine ilişkin tasarı. Birkaç sefer düzenlenmiş, gitmiş, gelmiş. İnşallah bu dönemde bu kanunu çıkartırız. Bunu da birlikte müzakere edeceğiz. Belli ki bu alanda bir düzenlemeye ihtiyaç var. O düzenlemenin hem tarafları rahatsız etmeyecek, hem her kesimin hak ve hukukunu koruyacak nitelikte olması gerekiyor.”

Esnafın, çok küçük ölçekte de olsa, faaliyette bulunduğu yerde yaşayanlara aynı zamanda finans da sağladığına işaret eden Yazıcı, esnafın elektrik kullanımıyla ilgili sorunu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına taşıyacaklarını, gümrüklü alanlarda, özellikle gümrük kapılarında faaliyette bulunan esnafa ilişkin düzenlemelere de değindi.

Bu esnafın bir kısmının kayıtlı olmadığını ifade eden Yazıcı, ”Hem yeni Ticaret Kanunu hem Hal Kanunuyla biz kayıt dışılığı ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Kayıtdışılık, ekonomilerin en büyük sorunu” dedi.

Özellikle Doğu-Güneydoğu’da, Habur’da, Gürbulak’ta, Öncüpınar’da, Cilvegözü’nde günübirlik giriş-çıkış yapan, standart depo kapsamında akaryakıt getiren esnafa ”ayda en fazla 4 kez giriş-çıkış” sınırlaması getirdiklerini anımsatan Yazıcı, bundan taviz vermeyeceklerini vurguladı.

Yazıcı, ”Belki bunlardan alınması gereken vergiyi 2 kat olarak değil, normal vergi oranları neyse o seviyeye getireceğiz. Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu Karar Taslağını Başbakanımıza sunduk. Bu düzenleme hem haksız kazançları belli ölçüde önleyecek hem de gümrüklü yer ve sahaların disipline edilmesini sağlayacak” diye konuştu.

Esnafa kredi desteğinin de sürdüğünü dile getiren Yazıcı, geçen yıl kullandırılan kredi tutarının 5,5 milyar lira olduğunu, Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırmasını yaptıklarını belirterek, ”Tüm bunlara karşın kredi alırken hala bankalar eski defterleri karıştırıyor. Oradan bir sicil sorunu çıkartıyor. Ben bunu anlayabilmiş değilim. Bunu da artık Bankalar Birliğiyle konuşuruz. Nasıl bir çözüm üretiriz bilmiyorum.”

Bakan Yazıcı daha sonra, birlik başkanlarının sevgililer gününü de kutladı. Bu sırada söz alan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, ”Esnaf da sizin sevgiliniz” esprisini yaptı.

Ticari araçlara ucuz mazot ve benzin talebi

Esnaf ve sanatkarın sorunlarının çözümü konusunda Bakan Yazıcı’dan destek isteyen Palandöken, sokak aydınlatılmasındaki esnaf ve sanatkar katkısına ilişkin tarifenin düşürülmesini talep etti.

Deniz taşımacılığı yapanlara ucuz mazot satıldığını anımsatan Palandöken, ”Bu haksız rekabet doğurdu. Taksi, kamyon, minibüs, servis araçlarının daha ucuza hizmet vermesi için sadece ticari araçlarımızın da bu indirimden yararlanmasını istiyoruz” dedi.

AVM Yasası olarak bilenen düzenlemeye de değinen Palandöken, ”Birileri lobi yapıyor, haklılıklarını bağırarak ortaya koymaya çalışıyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle elinizi kolunuzu sallayarak, gelip ticaret yapamıyorsunuz. Dünün patronları, yarının sanayicileri, buralarda ya çırak oluyor ya çalışan tezgahtar oluyor. Bunu da bize geliştirilmiş model olarak sunuyorlar. Biz değişen ve gelişen Türkiye’nin önünde engellerin, koruyucu tedbirlerin olmasını istemiyoruz. Biz ‘rekabet ederiz’ diyoruz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.