Bahariye Caddesi

Shopping Fest

Geçmişle geleceğin buluşma noktası


Anadolu yakasının alışveriş imkanlarıyla öne çıkan bir diğer caddesi, Bahariye Caddesi. Resmi adı Gen. Asım Gündüz Caddesi olsa da, halk arasında daha çok Bahariye ismi kullanılıyor. Kadıköy’ün ana kavşak noktası olan Altıyol’un ünlü Boğa heykelinden başlayıp sahildeki Moda semtine doğru ilerleyen cadde, geçtiğimiz yıllarda araç trafiğine kapatıldı. Üzerinde İstiklal Caddesi’ndekine benzer bir nostalji tramvayı işliyor.

İstanbul’un en eski semtlerinden Kadıköy’ün ana arterlerinden biri olan Bahariye Caddesi, Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, Surp Levon Ermeni Kilisesi ve Süreyya Operası gibi tarihi açıdan önem taşıyan çeşitli yapılara da ev sahipliği yapıyor.

Son 20 yılda Bağdat Caddesi’nin büyük popülerlik kazanmasıyla eski yoğunluğunu az da olsa yitiren Bahariye Caddesi, özellikle son dönemde açılan çok sayıdaki “outlet” mağaza sayesinde alışveriş meraklılarını kendine çekmeyi sürdürüyor. Birçok markanın merkez mağazalarının yanı sıra çok sayıda pasajın da bulunduğu caddeyi ideal bir alışveriş noktası kılan unsurlar arasında, kuşkusuz çevresinde yoğunlaşan yeme-içme, kültür ve eğlence yaşamının büyük bir etkisi var.

Barlar Sokağı olarak adlandırılan ve Beyoğlu’ndan sonra İstanbul’un en popüler eğlence merkezlerinden biri olan Kadife Sokak ve çok sayıda köklü lezzet durağının yer aldığı Kadıköy Çarşısı, Bahariye Caddesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde konumlanıyor. Bir süredir İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne ev sahipliği yapan Süreyya Operası ve çok sayıda sinema da Bahariye’yi İstanbul’un moda ve kültür alışverişi açısından en yoğun noktalarından biri kılıyor.

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.