İzmit Outlet Center AVM

Avm Haber, Kocaeli Alışveriş Merkezleri

İzmit Outlet Center AVM’ de Türkiye’de bir ilk!
Çevre ile ilgili projelerde örnek olan İzmit Belediyesi bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin ilk otomatik atık toplama merkezini İzmit’te faaliyete geçirdi.

outlet Center AVM’de oluşturulan otomatik atık yağ ve pil makinaların tanıtımı düzenlenen törenle yapıldı. Tanıtım törenine İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, belediye meclis üyesi Muammer Biner, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Öztürk, Outlet Center Merkezi Müdürü Cahit Öztürk, cihazları üreten firmanın genel müdürü Umut Ünal, İzmit Belediyesi Çevre ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz ile vatandaşlar katıldı.
Türkiye’de ilk uygulaması İzmit’te gerçekleştirilen otomatik atık yağ ve pil toplama makinaları sayesinde atık toplayan vatandaşlar da ödüllendirilmiş olacak. Otomatik atık yağ ile pil makinasına atık atan her kes attığı atık oranında hediye kuponu kazanıyor. Bilgisayar sistemli cihazlar online olarak da takip edilebiliyor.
Cihazların tanıtımında konuşan Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İzmit Belediyesi’nin çevre ile ilgili çalışmalarda Türkiye’ye örnek olduğunu belirterek, “Çocuklarımızın yaşayacağı sağlıklı bir çevre için çok önemli bir adımı daha atıyoruz. Ülke, millet olarak çevreye duyarlılık konusunda ne yazık ki gerideyiz. Dinimiz de, örf ve adetlerimiz de, yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri de hep bize çevreci olmayı emreder. Yıllarca bu konuda gerekli adımları atmamışız. Bu açığı kapatmaya çalışıyoruz.. Atık kağıtları, atık pilleri, lastikleri, elektronik atıkları toplayıp hem çevreyi koruyoruz hem de bunları geri dönüştürerek ekonomiye kazandırmış oluyoruz. İzmit Belediyesi olarak çevre konularında Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Geri dönüşüm ile ilgili binlerce öğrenciye eğitimler verdiklerini ifade eden Başkan Doğan şunları söyledi; “En büyük çevreci çocuklarımızdır. Bu konuda büyüklerden de duyarlılık bekliyoruz. Yetişkinler, atıkları rast gele çöpe atmasın. Pili, kullanılmış yağı, elektronik atıkları, kullanılmış kağıtları çöpe değil de ayrıştırma alışkanlığı kazanmalı.”

Kor Medya Genel Müdürü Umut Ünal, İzmit’teki otomatik atık yağ toplama makinasının dünyanın en kapsamlı makinesı olduğunu belirterek, “Bu makine su ve yağı ayrıştırıyor. Yağların donmaması için ısıtmalı bir sistem kullanılıyor. Online sistem sayesinde makinaların dolup dolmadığını uzaktan da takip etmek mümkün” dedi.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen otomatik atık yağ ve pil toplama makinalarının Outlet Center’ın yanı sıra diğer büyük alış veriş merkezlerine, İZMEK kurs merkezlerine, güvenlikli siteler ve bazı kamu kurumlarına yerleştirileceği açıklandı.

Tanıtım töreni sırasında otomatik atık toplama makinalarına atık atanlara da çeşitli hediyeler verildi. Atık pil makinasına kullanılmış pil atan Hızır Reis İlköğretim Okulu ve Türkkan Dereli İlk Öğretim Okulu öğrencileri Egemen Sürmel, Kubilay Özenir, Meryem Nisa Gür ve Esmanur Yener’e Başkan Doğan tarafından sinema ve tiyatro biletleri ile kitap ve gül fidesi verildi. Otomatik atık yağ makinasına kullanılmış bitkisel yağlardan bırakan bayanlar da kitap ve çiçek fideleriyle ödüllendirdi. Ödüllerin önümüzdeki günlerde çeşitlendirileceği açıklandı.

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.