Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, alışveriş merkezleriyle ilgili düzenleme yapacaklarını söyledi.

Anasayfa Manşet, Avm Haber

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, alışveriş merkezleriyle ilgili düzenleme yapacaklarını belirterek, ”Bu alana ilişkin bir boşluk var. Bir taraftan AVM’lerin kayıtlı ekonomiye katkılarını gözeteceğiz, diğer taraftan da esnaf ve sanatkarımızın faaliyetini sürdürebilmesine imkan sağlayacak bir zemin oluşturacağız” dedi.

Bakan Yazıcı, Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Salonu’nda düzenlenen, ”Türkiye’de Toptancı Hallerinin Geleceği” konulu panelin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yazıcı, bir soru üzerine, alışveriş merkezlerine ilişkin daha önce kanun tasarılarının hazırlandığını ve TBMM’ye kadar geldiğini ancak bunların yasalaşmadığını ifade ederek, şimdi bunun üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bir kesimin bu kanunun çıkmasını isterken bir başka kesimin kaygı taşıdığını anlatan Yazıcı, şöyle konuştu:

”Biz bütün paydaşların görüşlerini almak istiyoruz. Bu alana ilişkin bir boşluk var. Onun için bu alana ilişkin bir düzenleme yapacağız. Bu düzenleme, bir kısmının şehir dışına çıkartılması, getirilmesi, götürülmesi şeklinde bir noktaya odaklanmamalı. Bir taraftan AVM’lerin kayıtlı ekonomiye katkılarını gözeteceğiz, bir taraftan da esnaf ve sanatkarımızın faaliyetini sürdürebilmesine imkan sağlayacak bir zemin oluşturacağız. Bu ölçekte bakıyoruz”

DÜZENLEMENİN TARİHİ BELLİ DEĞİL

Bakan Yazıcı, ”Şehir dışına çıkartılmaları söz konusu mu?” şeklindeki soru üzerine, şu aşamada detaylı bilgi veremeyeceğini belirterek, ”Kanun yapmanın amacı o alanda ihtiyaç duyulan düzenlemeyi gerçekleştirmek ve elbette ki o düzenlemeyle ilgili bütün aktörleri de memnun edecek bir zemin oluşturmaktır. Bunu da paylaşarak yapacağız. Düzenlemeden herkesin yüzde yüz memnun olması elbette ki beklenemez, ama bir orta yol bulacağız” diye konuştu.

Düzenlemenin ne zaman çıkacağına ilişkin olarak da Yazıcı, şu aşamada bir takvim veremeyeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.