Türkiye AVM’ leri Avrupa’yı fethediyor.

Avm Haber
Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarına (MAPIC) Türkiye damga vurdu! Üç AVM’miz Avrupa Alışveriş Merkezleri Ödülü yarışmasında finalistler arasında

Uluslararası Alışveriş Merkezleri Birliği’nce, Avrupa Alışveriş Merkezleri Ödülü’nün verileceği yarışmada Türkiye’den 3 AVM finalistler arasına girdi. Orta büyüklük kategorisinde Antalya’dan Özdilek AVM, büyük kategoride ise İstanbul’dan Marmara Forum ve Torium AVM ödül almak için yarışacak. Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İsveç, Norveç ve Portekiz’den de finale kalan AVM’ler şubat ve mart aylarında jüri tarafından gezilip değerlendirildikten sonra kazananlar 16 Nisan’da Berlin’de düzenlenecek Avrupa Alışveriş Merkezi Konferansı sırasında açıklanacak.

PERAKENDEDE İLK 10’DAYIZ

MAPIC çerçevesinde Avrupalı yatırımcılara Türkiye’de fırsatlar da anlatıldı. Cannes Festival Sarayı’nda gerçekleştirilen “Türkiye’de neler oluyor” başlıklı panelde konuşan Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane, perakende sektöründe Türkiye’nin dünyada 10’uncu, Avrupa’da ise 7’nci sırada olduğunu kaydetti. Nane “Avrupa’da gıda perakendesinde 5’inci, gıda dışı perakende de 8’inciyiz. 2010’da toplam perakende hacmimiz 171 milyar dolar. Bu rakamın 75 milyar doları ise modern perakende.
Türkiye bir fırsat ülkesi” dedi. Panelin moderatörlüğünü yapan AMDP Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avi Alkaş da “Avrupa karmaşık bir dönemden geçerken Türkiye büyüme rakamları ile dikkati çekiyor. Herkes, Arap Baharı’nı konuşuyor. Ama bence asıl gelmekte olan ‘Türk Yazı’ gözden kaçıyor’’ diye konuştu. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hakan Kodal da önceki yıllarda bu tür organizasyonlarda neredeyse Türkiye’ye yatırımcı gelsin diye yalvardıklarını, ancak bugün ise riskli ekonomik koşullar karşısında herkesin Türkiye’yi izlediğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.