avm

AVM’lere Rağbetin Sebebi Temizlik

Avm Haber

Bir üniversite tarafından yapılan bir araştırmaya göre, halkın AVM’lere ilgi gösterme sebeplerinin başında ‘temizlik’ geliyor. AVM’lere olan ilgide ikinci sırayı ‘eğlence’, üçüncü sırayı ise ‘güvenlik’ alıyor.

Son yılların en gözde tüketim mekanları alışveriş merkezlerine rağbetin temel nedeninin temizlik olduğu ortaya çıktı. Farklı marka ve ürünü aynı yerde bulabilme imkanı, alışverişin yanı sıra eğlence, yemek yeme gibi imkanlarla da aynı alan içinde müşteriye hizmet veren AVM’ler tüketicilerin gözde mekanı.

Zaman’dan Ayşe Tosun’un haberine göre, Kırıkkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği son sınıf öğrencileri Bahar Fidanoğlu, Yeşim Ersoy ve Berna Çiftçi ‘AVM’ler İçin Müşteri Öncelikli Tasarım Rehberi’ isimli bir proje geliştirdi. Bu çalışmada yaptıkları tespite göre halkın AVM’lere ilgi gösterme sebeplerinin başında ‘temizlik’ geliyor. AVM’lere olan ilgide ikinci sırayı ‘eğlence’, üçüncü sırayı ise ‘güvenlik’ alıyor.

Öğrencilerin farklı yaş gruplarından ve farklı kesimlerden 90 müşteri üzerinde uyguladıkları ankette alışveriş merkezlerinde ziyaretçilerin önem verdiği hususlar şöyle sıralandı: Temizlik yüzde 22,2, eğlence alanının varlığı yüzde 13,3, güvenlik yüzde 12,2, ulaşım yüzde 11, kafe-restoran alanı yüzde 7,8, ferahlık yüzde 7,8, çocuk oyun alanlarının varlığı yüzde 6,7, sigara içme alanlarının varlığı yüzde 6,7, havalandırma yüzde 5,6, otopark yerleşimi yüzde 5,6 ve ışıklandırma yüzde 1.
Endüstri Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Bahar Fidanoğlu, projenin konusu itibarıyla alışveriş merkezi tasarımında göz önüne alınması gereken başlıca faktörleri tespit ettiklerini söylüyor. Bu amaç doğrultusunda bazı alışveriş merkezlerinin yetkilileri ile ve tasarım aşamasında olan AVM projelerinin mühendis ve mimarlarıyla da görüştüklerini ifade eden Fidanoğlu, AVM’lerin tasarım aşamasında yapılması gerekenleri de tespit ettiklerini belirtiyor.

Fidanoğlu, “Temizlik konusunda müşterilere istenilen temizlik düzeyini sağlayabilmek için öncelikle tasarım aşamasında yapılması gerekenler var. Zemin, tavan, dekorasyon malzemeleri gibi tasarımda kullanılan hemen her malzemenin seçiminde kolay kir tutmayan ve çabuk temizlenebilen malzemelerin tercih edilmesi uzun ömürlü bir çözüm yolu sağlayacaktır.” diyor.

avm
avm

Yeşim Ersoy, projeyi geliştirirken bizzat müşterilerle, özellikle anne-babalarla görüştüklerini söylüyor. Alışveriş merkezlerinin tasarımlarının müşteriyi çok etkilediğine dikkat çeken Ersoy, “Güvenlik konusunda en çok anne-babalar hassasiyet gösteriyor. Ayrıca anne ve babalar için restoran ve çocuk oyun alanı çok önemli. Ferahlığın sağlanması için de tavan yükseklikleri iyi ayarlanıp mümkün olduğunca yüksek tutulmaya çalışılmalı.” diye konuşuyor.

Farklı kapasitelerde sinema salonlarının mutlaka alışveriş merkezlerinde bulunması gerektiğini dile getiren Berna Çiftçi ise müşteri memnuniyetini sağlamak için açık otopark imkânının olması gerektiğini kaydediyor.
Özellikle yemek kokularının önüne geçebilmek için kafe-restoran katlarına iyi bir havalandırma sistemi kurulması gerektiğini anlatan Çiftçi, “Eğer mümkünse bu bölümler en üst katta olmalı. Düzenli bir ışıklandırma için de öncelikle gözü yormayan ışıklar kullanılmalı, bunun için de ışığın, rengi iyi seçilmeli diyor.

Bir yanıt yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.