Multi 4 AVM daha yapacak

Avm Haber
Forum AVM’nin sahibi Multi Development, bu yıl 480 milyon euro’luk yatırımla 4 AVM daha açacak
Sabah Gazetesi’nden Pınar Çelik’in haberine göre, Türkiye’ye 6 yıl önce giren ve Forum isimli alışveriş merkezleri ile büyüyen Multi Development Türkiye, bu yıl 480 milyon euro değerinde 4 AVM yapmak için kolları sıvadı. Multi Türkiye CEO’su Hulusi Belgü, “Gaziantep’te 120, Diyarbakır’da 120, Adana’da 200 ve Çanakkale’de 40 milyon euro’luk yatırımlarla AVM’ler yapacağız. Hatta Adana’daki projemizde konut da var. Şirket Türkiye’ye çok güveniyor” dedi. Belgü yeni projelerle 750 bin metrekare olan kiralanabilir alan rakamını 1 milyona ulaştıracaklarını kaydetti.

Mağazasız duramazlar

Özellikle Diyarbakır yatırımının şirketin Türkiye’ye olan inancının da göstergesi olduğunu dile getiren Belgü, Multi’nin Türkiye operasyonlarının şirketin portföyünün yüzde 40’ını oluşturduğunu belirtti. Belgü, “12 ülkede faaliyet gösteren bir şirket için yüzde 40 çok yüksek bir rakam ve kısa vadede bu oranın artması bekleniyor. Türkiye bu hızla yüzde 50’leri yakalar” dedi. 2011 Kasım ayında tüm zamanların en iyi performansını gösterdiklerini dile getiren Belgü, geçen yıl 2010’un yüzde 37 üzerine çıktıklarını yılı 3.6 milyar euro ciroyla kapattıklarını söyledi. Bu yıl faaliyet halindeki 10 AVM’de yüzde 100 doluluk iddiasıyla yola çıktıklarını anlatan Belgü, “Perakendeci temkinli deniyor ama bu yılın ilk çeyreği iyi geçerse kendilerini tutamazlar. Yine mağaza açmaya hız verirler” dedi.

Boyner’den ’geç kapanalım’ mektubu
Avrupa’da yaşlanmış nüfus ve zenginliğin getirdiği rehavetle azalan tüketime paralel olarak AVM’lerin de erken kapandığına dikkat çeken Belgü, “Türkiye’de ise durum tam tersi. Markalar arayıp, ’geç kapatalım’ diye talepte bulunuyor. En son Cem Boyner bize bir mektup yolladı. AVM’lerdeki kapanış saatlerinin ileri çekilmesini istedi. Türkiye’de inanılmaz bir potansiyel var” dedi.

Bir yanıt yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.