Nermin Bezmen D&R Live’da

ETKİNLİKLER
Nermin Bezmen yazdığı Hayal Takımı isimli çocuk kitabını minikler için D&R Live’da imzalayacak.
Yetişkin okurlara yönelik romanlarıyla tanıdığımız Nermin Bezmen bu sefer karşımıza bir çocuk kitabıyla çıkıyor. Hayal Takımı adını verdiği bir maceranın ilk kitabını Bezmen, 28 Ocak Cumartesi günü saat 15:00’da D&R City’s AVM’de, 4 Şubat Cumartesi günü saat 16:00’da da D&R Caddebostan Kültür Merkezi’nde çocuk okurları için imzalayacak.
Nermin Bezmen kitabında dört arkadaşı Sonsuzluk Bahçesi’nde metaforik bir yolculuğa çıkarıyor, ancak bir farkla: bu dört arkadaş günümüzde değil, 60’lı yıllarda yaşıyorlar. 60’lı yılların İstanbulunu özlemle anıyor; ve elbette ki bilgisayarla, televizyonla kirlenmeyen çocukların sokakta doya doya oyunlar oynadığı, hayal güçlerinin kitaplardan, masallardan beslendiği yılları da. Henüz dev apartmanların her köşede bitmediği sokaklarda konuşlanmış güzel mimarili, büyük bahçeli ahşap evler, okuldan eve yürüyerek gelmek, evde sıcak bir ikindi kahvaltısı, pastalar, börekler, Süreyya Sineması ve henüz dükkanını süpermarkete kaptırmamış bakkal gibi detaylar insanı adeta alıp götürüyor. O yılları yaşamamış olanlarımız bile yazarın özenli betimlemeleriyle tasvir ettiği bu dünyayı okurken ister istemez nostalji hissine kapılacaklardır.

Hayal Takımı aslen dokuz yaşlarında dört arkadaşın hikayesi: Mina, Gül, Moiz ve Antranik. 60’ların Anadolu Yakasında, karlı bir kış gününde geçen bu nostaljik macera sıcak karakterleriyle insanı hemen sarıveriyor. Dört arkadaşın bir akşam tavan arasına kapanıp Mina’nın büyükannesinden dinledikleri anı / hikaye, bir fırtınanın kopmasıyla birlikte gerçeğe karışıveriyor.

Tavan arasında yıllardır durmakta olan büyükbaba saatin içinden mucize eseri çıkan kişi, Bezmen okurlarının yakından tanıdıkları bir isim: Kurt Seyit. Hikayenin içine başarıyla yedirilmiş olan Kurt Seyit’in kendi öyküsü, Çarlık Rusyası’nda, savaş zamanında geçiyor. Kurt Seyit’in o zor yıllarda verdiği mücadeleye Hayal Takımı üyeleriyle birlikte biz de şahit oluyoruz.

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.